Imieniny: Albina / Sebastian / Zdzisława

Małe miasto dużych możliwości

BIP

Mączniki z ulicami

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF
Mączniki

Mączniki to wieś w gminie Nowe Skalmierzyce, która w ostatnim czasie dynamicznie się rozrasta. Główną tego przyczyną jest powstanie tuż przy granicy z Kaliszem osiedla domków jednorodzinnych. Na obszarze 40 ha zlokalizowanych jest około trzysta działek budowlanych. Przewiduje się, że docelowo zamieszka tu ponad tysiąc osób. Pierwsze domy już wybudowano, a kolejne powstają jak grzyby po deszczu.

Rozwój miejscowości, która jak dotąd nie posiadała nazw ulic, zaczął rodzić pewne problemy związane z koniecznością  nadawania nowym domom numerów porządkowych, identyfikacją właściwej posesji przez listonosza itp.

Nazewnictwo ulic należy do wyłącznej kompetencji rady gminy, stąd stosowna uchwała w tym zakresie, którą radni podjęli na sesji w dniu 27 lutego br.

Samorząd Nowych Skalmierzyc wyszedł naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy odbyli w tej sprawie kilka spotkań i konsultacji, w tym również w Urzędzie Gminy i Miasta. Prezentowano różne poglądy, m.in. brano pod uwagę wyodrębnienie nowej miejscowości o nazwie Rzekty dla wspomnianego już osiedla, nawiązując w ten sposób do historycznej nazwy istniejącej tu niegdyś osady pieczętującej się herbem rogala, czy też wprowadzenie jednolitego nazewnictwa dla wszystkich dróg w Mącznikach. Ostatecznie wypracowano stanowisko, że cała wieś otrzyma nazwy ulic,  a w uszanowaniu do korzeni najdłuższą  z dróg w kompleksie nowych terenów budowlanych nazwie się Aleją Rzekty. Nazwy pozostałych szesnastu pochodzą głównie od kamieni szlachetnych. Mączniki posiadają więc teraz ulice: Perłową, Turkusową, Koralową, Szmaragdową, Brylantową, Szafirową, Rubinową, Diamentową i Bursztynową.  Ponadto jest tez ulica Jaworowa, Boczna, Klonowa, Pałacowa, Słoneczna, Ogrodowa i Polna.

Nadane nazwy uporządkowały przestrzeń wsi, precyzując lokalizację dla położonych tam nieruchomości.

Załącznik: