calendar 23 April 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

14 Luty 2011

Odnowa parku dworskiego w Ociążu

Odnowa parku dworskiego w Ociążu

Zakończyły się rozpoczęte w grudniu ubiegłego roku prace związane z wycinką oraz pielęgnacją drzewostanu, w tym głownie drzew okazowych,  w parku dworskim w miejscowości Ociąż.

Park, który powstał w drugiej połowie XIX-go wieku i jest ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków, stanowi największy i zarazem jeden z najbardziej urokliwych parków krajobrazowych na terenie gminy Nowe Skalmierzyce. Zajmuje on powierzchnię 11,12 ha. Na jego terenie znajdował  się dwór z 1870 roku, który  został zniszczony w czasie II wojny światowej. Z dawnych zabudowań dworskich zachowały się do dnia dzisiejszego budynki takie jak gorzelnia, kuchnia czy dom rządcy. Uroku temu miejscu dodają także stawy oraz oczywiście roślinność. Park posiada około 49 gatunków drzew i krzewów. Rosną tutaj, ujęte w rejestrze pomników przyrody, okazy takie jak dęby szypułkowe o obwodach ok. 5 m, świerk pospolity o obwodzie 3,3 m, a także inne sędziwe drzewa nie będące pomnikami przyrody: czarny orzech, buk czerwony czy bardzo rzadko występujący strączyn żółty.

Obecnym właścicielem parku jest Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce, która zapobiega jego niszczeniu oraz podejmuje działania mające na celu jego rekonstrukcję. W ubiegłym roku, kiedy wspomniane roboty rozpoczęto mijało 10 lat od wykonania ostatnich zabiegów pielęgnacyjnych, jakim poddano drzewa.

Przystąpienie do prac na rzecz parku wymagało najpierw uaktualnienia inwentaryzacji dendrologicznej parku z 1997 roku wraz z gospodarką drzewostanem. Na tej podstawie ustalono m.in.  pomniki przyrody i drzewa okazowe, a także te, którym trzeba pomóc. I tak  pierwszym zadaniem była wycinka kilkunastu całkowicie obumarłych drzew a także takich, które nie rokowały szans na przeżycie. W dalszej kolejności przystąpiono do prac pielęgnacyjnych. W aktualizacji inwentaryzacji parku do zabiegów tego rodzaju wytypowano ponad 100 sztuk drzew, jednak z uwagi na duże koszty robót, prace objęły te, które wymagały tego najpilniej. Zabiegi polegały głównie na wycięciu posuszu oraz, jeśli istniała taka konieczność, na wykonaniu cięćprześwietlających i korygujących.

Zadaniem wycinki i pielęgnacji wskazanych drzew zajęła się specjalistyczna firma posiadająca doświadczenie w przeprowadzaniu pielęgnacji drzew w parkach wpisanych do ewidencji zabytków. Prace przez  nią wykonane przyczyniły się do poprawy estetyki parku oraz do zachowania w dobrym stanie kilkudziesięciu drzew należących  do najcenniejszych gatunków, które są ewenementem na skalę gminy.

Koszt wymienionych robót zamknął się sumą blisko 30 tys. zł.  Na powyższe zadanie złożono równieżwniosek do Urzędu Marszałkowskiego o przyznanie pomocy w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 - 2013.