calendar 13 Maj 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

19 Maj 2014

11. Gminne Zawody Ratownictwa Medycznego

Tegorocznym, odbywającym się już po raz jedenasty, Gminnym Zawodom Ratownictwa Medycznego PCK o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta, które odbyły się 17 maja w Nowych Skalmierzycach towarzyszyło kilka wyjątkowych okazji.

Po pierwsze w maju świętowane są obchody Tygodnia PCK, jednak uroczystego charakteru tym okolicznościom nadały przede wszystkim  dwa ważne jubileusze: 95-lecia PCK w Polsce oraz 50-lecia czerwonokrzyskiej działalności organizatorki zawodów, czyli Jadwigi Nowakowskiej – przewodniczącej Koła Miejsko-Gminnego PCK w Nowych Skalmierzycach. Wiele ciepłych słów skierowali w jej stronę przybyli goście, w tym burmistrz Bożena Budzik: Wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa PCK zaowocowały przyznaniem Pani przez Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża Kryształowego Serca. Również i my – jako samorząd – doceniamy Pani wieloletnią społeczną pracę na rzecz pomocy ludziom pokrzywdzonym przez los, krzewienia idei czerwonokrzyskich oraz propagowania wśród dzieci i młodzieży zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Życzenia przekazali również pozostali goście, w tym in.: wicestarosta powiatu ostrowskiego Tomasz Ławniczak, delegacja z Koła Nr 1 żołnierzy Wojska Polskiego w Kaliszu, delegacja z Koła Nr 2 Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Wojska Polskiego z Ostrowa Wielkopolskiego czy prezes Rady Rejonowej Zarządu PCK w Ostrowie Wlkp. Wojciech Wicenciak. O jubilatce pamiętały również dzieci oraz podopieczni Stowarzyszenia Rozwoju Dziecka i Rodziny w Nowych Skalmierzycach.

W zawodach, w których rywalizowały drużyny z 7 gminnych szkół podstawowych oraz 2 gimnazjów, po raz pierwszy uczestniczyły również przedszkolaki z przedszkola „Jarzębinka” w Nowych Skalmierzycach oraz z Droszewa a także wspomniani już wcześniej podopieczni SRDiR.  O ile u maluchów sprawdzano jedynie wiadomości teoretyczne, pytając je np. o numery alarmowe, gdzie sprawdza się tętno czy co znajduje się w apteczce, o tyle niepełnosprawni  próbowali swych sił również na niektórych stacjach – obie te grupy nie były jednak oceniane, otrzymując puchary i dyplomy za uczestnictwo.

Główny sędzia zawodów dr Emilia Nawrocka oraz komisja sędziowska, w skład której weszli m.in.  pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wlkp., uczniowie Medycznego Studium Zawodowego w Ostrowie Wlkp. oraz wolontariusze czerwonokrzyscy oceniali za to pozostałe drużyny. Po zliczeniu punktacji z testu pisemnego oraz ćwiczeń praktycznych na stacjach takich jak epilepsja, porażenie prądem, zadławienie, złamanie kości czy resuscytacja  okazało się, że wśród gimnazjów najlepsi są zawodnicy z Ociąża (274 punkty), wyprzedzając gimnazjalistów z Nowych Skalmierzyc (270 punktów). W kategorii szkół podstawowych prym wiedli zawodnicy z SP Skalmierzyce (251 punktów). II miejsce zajęła drużyna z SP Nowe Skalmierzyce (241 punktów), III miejsce – SP Droszew (235 punktów), IV miejsce – SP Biskupice Ołoboczne (222punkty), V miejsce – SP Gostyczyna (219 punktów), miejsce VI – SP Ociąż (204 punkty) i miejsce VII – SP Kotowiecko (196 punktów). Kapitanowie zwycięskich drużyn otrzymali puchary a pozostali – dyplomy wzbogacone o upominki ufundowane przez sponsorów.