calendar 28 April 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

30 Czerwiec 2014

21. Dni Miasta

21. już Dni Nowych Skalmierzyc były trzydniowym świętem, które przyciągnęło nie tylko tłumy mieszkańców gminy, ale i wielu przyjezdnych gości.

Uroczystości rozpoczęły się 27 czerwca tradycyjnym spotkaniem społeczności lokalnej przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, gdzie władze samorządowe złożyły wiązankę kwiatów. Tego samego dnia odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce, która była okazją do podsumowania czteroletniej działalności samorządu gminnego: Jest więc dobra okazja, aby pokusić się o kilka słów podsumowania tego wszystkiego, co już za nami. Jakie zatem było dla naszej gminnej wspólnoty to dobiegające końca czterolecie? Spoglądając na ilość zrealizowanych bądź dobiegających końca projektów inwestycyjnych jedno jest pewne: był to dla nas bardzo pracowity czas. – powiedziała burmistrz Bożena Budzik, która wymieniła szereg inwestycji zrealizowanych w tym okresie: prawie w całości skanalizowano Śliwniki a na ukończeniu są prace kanalizacyjne w mieście, powstało wielofunkcyjne boisko przy szkole w Nowych Skalmierzycach, zakończono projekt przebudowy i rozbudowy szkoły w Gostyczynie, zrealizowano liczne remonty, modernizacje i budowy świetlic wiejskich (Ociąż, Gałązki Wielkie, Droszew, Chotów, Fabianów, Strzegowa, Gostyczyna, Trkusów, Miedzianów), na ukończeniu jest budowa domu przedpogrzebowego na cmentarzu komunalnym, wykonano termomodernizację budynku magistratu oraz termomodernizację i nowe elewacje szkół w Kotowiecku i Droszewie, powstaje przedszkole w Ociążu, trwa rozbudowa i modernizacja szkoły podstawowej w Skalmierzycach, wybudowano liczne drogi gminne oraz dotowano remonty i modernizacje dróg powiatowych, przebudowano tzw. planty, czyli reprezentacyjna ulicę Nowych Skalmierzyc, zakupiono wozy strażackie dla wszystkich jednostek OSP a w mieście pojawił się monitoring.

Obserwator zewnętrzny często nie zdaje sobie sprawy, ile wysiłku i mrówczej pracy muszą wykonać zespoły ludzi, aby dany projekt mógł się zmaterializować. Ile to wymaga zachodu, inwencji, często wręcz determinacji, kompetencji, różnych ryzyk i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Stąd mój ukłon wobec moich najbliższych współpracowników, kadry kierowniczej i pracowników urzędu, że wszystkim nam chciało się chcieć. […] Dziękuję Państwu radnym, sołtysom, dyrektorom szkół, gimnazjów i przedszkoli, kierownictwu spółki komunalnej, działaczom organizacji pozarządowych, całej braci strażackiej, a za Państwa pośrednictwem mieszkańcom naszej gminnej wspólnoty za kolejne cztery lata konstruktywnej samorządowej współpracy. – wyrażała swą wdzięczność Bożena Budzik.

Dobrą zabawę zapewnili organizatorzy mieszkańcom w sobotę, kiedy to na miejskim stadionie odbył się główny festyn. Tłumy fanów zgromadziły pierwszoligowe polskie zespoły: KOMBII oraz Zakopower. Popis swoich możliwości dały również Miejsko-Gminna Orkiestra Dęta oraz młodzież szkolna. Tego dnia miał miejsce turniej szachowy o puchar burmistrza, zakończono terenoznawcy rajd harcerski a do późnych godzin nocnych trwała zabawa taneczna. Na finał wystrzelono fajerwerki.

Niedziela należała do rodzin, które wspólnie bawiły się w miejskim parku. Dziecięcy zespół The Purple Onions był przedsmakiem przed zabawą, którą zapewnili najmłodszym aktorzy Teatru Pana O.  Najpierw zaprezentowali interakcyjne przedstawienie na motywach „Akademii Pana Kleksa”, włączając małych mieszkańców gminy do grona adeptów najbardziej znanej uczelni w kraju a następnie rozdawali słodkości i prowadzili liczne programy animacyjne: modelowanie baloników czy buble show.  W organizację tego dnia włączyli się również harcerze a Towarzystwo Rowerowe „Sokół” zakończyło rajd „Śladami Fryderyka Chopina.”


Przemówienie z uroczystej sesji Burmistrz Bożeny Budzik:

Panie i Panowie!

Wielce Szanowni Państwo!

 

Jak zawsze jestem niezwykle rada ze spotkania z Państwem w świątecznych okolicznościach przy okazji już 21. Dni Miasta. Czas nie stoi w miejscu. Mam wrażenie, że wręcz biegnie coraz szybciej.Ani więc się obejrzeliśmy, a dobiega końca kolejne czterolecie – kolejna kadencja naszej samorządowej służby na rzecz gminnej wspólnoty i jej mieszkańców.

Ani się obejrzeliśmy a już 10 lat funkcjonujemy jako państwo w Unii Europejskiej.Ani się obejrzeliśmy a już 25 lat cieszymy się wolnością i budujemy ład demokratyczny. Jest więc dobra okazja, aby pokusić się o kilka słów podsumowania tego wszystkiego, co już za nami.

Jakie zatem było dla naszej gminnej wspólnoty to dobiegające końca czterolecie? Spoglądając na ilość zrealizowanych bądź dobiegających końca projektów inwestycyjnych jedno jest pewne: był to dla nas bardzo pracowity czas. Warto więc w tym miejscu przypomnieć – bo pamięć ludzka jest krótka i często zawodzi – że w tym 4-leciu prawie w całości została wybudowana kanalizacja sanitarna w Śliwnikach, powstało wielofunkcyjne boisko przy szkole podstawowej w Nowych Skalmierzycach, zakończyliśmy ogromny projekt przebudowy i rozbudowy szkoły podstawowej w Gostyczynie.

Uruchomiliśmy duży projekt remontów, modernizacji i budowy świetlic wiejskich. I tym sposobem Ociąż, Gałązki Wielkie, Droszew i Chotów cieszą się z nowych obiektów. W Fabianowie, w Strzegowie i Gostyczynie zmodernizowaliśmy stare obiekty świetlic, które standardem nie różnią się niczym od nowo wybudowanych. Zaś w Trkusowie i Miedzianowie obiekty o innym dotychczasowym przeznaczeniu zostały przystosowane do potrzeb ogółu mieszkańców i świetnie spełniają funkcje świetlic.

Dom przedpogrzebowy na cmentarzu komunalnym, termomodernizacja wraz z elewacją budynku urzędu gminy, nowe przedszkole w Ociążu, rozbudowa i modernizacja szkoły podstawowej w Skalmierzycach, termomodernizacja i nowe elewacje szkół: w Kotowiecku i Droszewie to kolejne wielkie projekty w obiekty kubaturowe.

Kończymy duży projekt i zarazem ostatni etap sanitacji miasta, aby po takich wykopach, jakimi bez wątpienia jest budowa sieci kanalizacyjnej, upiększyć centrum miasta totalnie zmieniając wygląd tzw. plant. A jak już mowa o ochronie środowiska to nie sposób nie zauważyć modelowo wdrożonego systemu zbiórki odpadów komunalnych z cenami za świadczone usługi, które są jednymi z najniższych w regionie.

Dla rekreacji i tężyzny fizycznej proponujemy tzw. Zawady w Śliwnikach i siłownię na wolnym powietrzu w parku miejskim. A dla poprawy komfortu podróżowania po terenie gminy wybudowaliśmy drogi gminne w Głóskach, Gałązkach Wielkich, ul. Wiśniową w Śmiłowie, ul. Okólną, Narutowicza i Kamienną w mieście, ulice Strażacką i Bankową  w Skalmierzycach, ul. Parkową w Ociążu, ul. Zabłocko w Węgrach, drogę gminną w Miedzianowie.Lada moment zakończone zostaną prace modernizacyjne na drodze Gminnej Droszew – Kotowiecko, zmodernizowana zostanie ul. Hallera i Krótka w mieście, ul. Środkowa w Skalmierzycach, kolejna droga w Miedzianowie i Gałązkach Wielkich.

Nie szczędziliśmy grosza publicznego, aby wesprzeć Powiat Ostrowski przy remontach i modernizacji dróg powiatowych w Kotowiecku, Pawłowie, Śliwnikach i Gniazdowie. Łącznie na ten cel z gminnego budżetu wyasygnowaliśmy kwotę miliona złotych. A za projekt drogowy minionego dziesięciolecia uznaję wybudowanie jako jedynej w regionie obwodnicy miasta. To nasza wielka satysfakcja, że byliśmy skuteczni w zabiegach o realizację tego projektu, który odmienił życie mieszkańców miasta i wsi Skalmierzyce.

Zdecydowanie też podnieśliśmy poziom bezpieczeństwa naszych mieszkańców, jak i majątku gminnego poprzez budowę monitoringu na terenie miasta, jak i na różnych obiektach komunalnych na terenie gminy.Uznaję za nasz wielki sukces poprawę stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego poprzez zakup dla każdej z siedmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych nowoczesnych pojazdów pożarniczych od typu lekkiego poprzez średni a na ciężkim kończąc. Wysłużone i wręcz historyczne już Żuki, Stara, Jelcza Steyera zastąpiły Mercedesy, Ford, Denisy Rapiery, Renault i Man. Mając taki sprzęt spokojnie śpimy, ufając, że poradzimy sobie w godzinie próby, która oby nigdy nie nastąpiła.

Wymieniam te różne zrealizowane bądź kończone projekty inwestycyjne oraz zakupy, aby uargumentować wcześniejsze stwierdzenie, że to czterolecie było dla nas wszystkich bardzo pracowite. Bo obserwator zewnętrzny często nie zdaje sobie sprawy, ile wysiłku i mrówczej pracy muszą wykonać zespoły ludzi, aby dany projekt mógł się zmaterializować. Ile to wymaga zachodu, inwencji, często wręcz determinacji, kompetencji, różnych ryzyk i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Stąd mój ukłon wobec moich najbliższych współpracowników, kadry kierowniczej i pracowników urzędu, że wszystkim nam chciało się chcieć.

 

Szanowni Państwo!

10 lat w Unii Europejskiej to 10 lat nadziei na dodatkowy zastrzyk finansowy. 13,5 mln stamtąd pozyskane przez nasz samorząd to kolejny wielki wysiłek, bo zapewniam Państwa, że droga po te środki nie jest usłana różami. Wspieraliśmy nimi budowę kanalizacji, jak i projekty świetlicowe oraz wiele projektów edukacyjnych, które poszerzyły ofertę szkolną dla naszych dzieci.

A 25 lat wolności? To piękny czas budowy nowych relacji międzyludzkich. To twórczy czas wdrażania i uczenia się nowych reguł życia społecznego i nade wszystko gospodarczego. W tym dwudziestopięcioleciu 24 lata budowaliśmy fundamenty samorządności lokalnej. Przywołuję dziś w sercu tych wszystkich, których spotkałam na samorządowej drodze, a których nie ma już wśród nas: radnych, sołtysów, działaczy różnych organizacji społecznych, strażaków, pracowników urzędu z ostatnio pożegnanym wieloletnim skarbnikiem Gminy i Miasta.

Ciepło pozdrawiam tych, którzy można by rzec od zarania idą ze mną tą samorządową drogą i z którymi przez te 24 lata wytworzyliśmy majątek gminny o wartości przekraczającej już kwotę 100 milionów złotych. I tu stawiam pytanie: czy ta lawina przemian, czy ta wolność byłyby możliwe, gdyby nie poruszony w czerwcu 1979 roku na Placu Zwycięstwa w Warszawie kamień słowami świętego już dziś Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi.”?

 

Drodzy Goście!

Szanowni Państwo!

 

W tych świątecznych dla naszego samorządu okolicznościach dziękuję Państwu radnym, sołtysom, dyrektorom szkół, gimnazjów i przedszkoli, kierownictwu spółki komunalnej, działaczom organizacji pozarządowych, całej braci strażackiej, a za Państwa pośrednictwem mieszkańcom naszej gminnej wspólnoty za kolejne cztery lata konstruktywnej samorządowej współpracy i za 25 lat wolnej Polski.

Przed nami jeszcze wiele nowych wyzwań. Przed nami jeszcze wiele nowych szans do wykorzystania – i tych lokalnych i tych związanych z nową perspektywą finansową (2014-2020) środków unijnych. Jesteśmy gotowi się ich podjąć, jeżeli tylko będzie takie społeczne przyzwolenie.

Póki co jednak świętujmy po raz 21. przy dobrej muzyce w towarzystwie najbliższych przyjaciół i znajomych, aby nabrać sił do dalszej wytężonej pracy a biblijna liczba 21 niech przyniesie nam wszystkim w zdrowiu pełnię szczęścia.

Dziękuję za uwagę.