calendar 28 April 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

23 Listopad 2023

95 lat skalmierzyckiej orkiestry

Do grona najstarszych organizacji działających na terenie naszego samorządu można zaliczyć Miejsko-Gminną Orkiestrę Dętą przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalmierzycach. W tym roku świętuje ona 95-lecie działalności. Uroczystości rocznicowe odbyły się 18 listopada w hali sportowej przy szkole im. Powstańców Wielkopolskich w Nowych Skalmierzycach.

Orkiestra powstała 24 kwietnia 1925 roku. Finansowanie muzyków opierało się na składkach członkowskich oraz z dochodów z organizowanych zabaw. Każdego roku straż brała udział w uroczystościach narodowych, wyjeżdżała także jako delegacja na uroczystości do bratnich związków w sąsiednich miejscowościach. W trakcie okupacji, w obozach koncentracyjnych, zginęli pierwszy prezes Ludwik Dolata oraz Stefan Czaja. Powojenny zarząd miał przed sobą trudne zadania organizacyjne, w tym przywrócenie do funkcjonowania ukrytego sprzętu przeciwpożarowego. Wśród licznych osób działających w orkiestrze warto wymienić Edmunda Marczaka, który zaliczany był do grona najdłuższej żyjących i koncertujących muzyków w kraju. Był on również członkiem przedwojennej orkiestry reprezentacyjnej w Warszawie. Obecne stowarzyszenie funkcjonuje jako spadkobierca dwóch orkiestr: OSP w Skalmierzycach oraz orkiestry zakładowej "SKAMO" w Nowych Skalmierzycach. 

Ważną cechą Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej jest jej wielopokoleniowość. Pod batutą Wojciecha Musiała grają doświadczeni muzycy jak i młode osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką. Sobotni koncert udowodnił spore zainteresowanie taką formą kultury wśród mieszkańców. Na początek usłyszeliśmy „Marsz Wiwat”, pojawił się także tradycyjny Polonez z filmu Pan Tadeusz. Wykonano ponadto takie utwory jak „Gonna Fly Now”, „New York, New York”, „Rhytm Forever” czy „Gladiator”. Na bis muzycy zagrali m.in. „Benton Haal”.

Jubileusz był okazją, aby odznaczyć wyróżniających się członków. Złotą Odznakę Honorową PZCHiO otrzymali Karol Bartoś, Mateusz Byzia oraz Grzegorz Lewandowski. Srebrnym oznaczeniem uhonorowano Małgorzatę Grobelną oraz Paulinę Matyśkiewicz- Wielanek, a brązowym Igę Briese oraz Dariusza Łukasiewicza. Dyplomy uznania trafiły do Czesława Briese, Edmunda Dębickiego, Józefa Głowackiego, Stanisława Lisiaka, Czesława Marczaka, Bogusława Piaskowskiego, Józefa Wieczorka. Ponadto zarząd orkiestry uhonorował Zuzannę Kubicką, Martę Lewandowską, Lenę Matusiak, Szymona Matusiaka, Martę Matyśkiewicz, Zuzannę Miechowiak, Łukasza Stasiaka, Laurę Briese oraz Adama, Macieja i Michała Wójtowicz. Specjalne podziękowania trafiły na ręce kapelmistrza Wojciecha Musiała. Spośród gości głos zabrał m.in. burmistrz Jerzy Łukasz Walczak, który podkreślił, że jubileusz to wydarzenie skupiające uwagę na korzeniach oraz przeszłości, ale jednocześnie biorące z nich inspirację do działań i aktywności budujących jeszcze lepszą przyszłość. Świętując dziś okoliczność tak niezwykłą, jak 95-lecie Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce, wierzę zatem, że to kolejny bodziec dla dalszego rozwoju zespołu stanowiącego prawdziwą dumę naszej Małej Ojczyzny. Burmistrz podkreślił dalsze wsparcie samorządu dla stowarzyszenia, w tym obiecał pomoc w kupnie kolejnego instrumentu. Uroczystości finansowane były ze środków Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

 

Aleksander Liebert