calendar 09 Maj 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

04 Wrzesień 2023

Dziękczynili w Ociążu

      Tegoroczne gminne święto dziękczynienia za zebrane plony odbyło się 3.09. w Ociążu, a w jego organizację włączyły się również rady sołeckie i mieszkańcy dwóch sąsiednich wsi: Fabianowa oraz Kościuszkowa. Gośćmi dożynkowej biesiady byli m.in. Minister Rodziny i Polityki Społecznej – Marlena Maląg, posłowie na Sejm RP Andrzej Grzyb, Tomasz Ławniczak, Karolina Pawliczak, Jarosław Urbaniak oraz dyrektor biura poselskiego Piotra Kalety Witold Woźniak, Senator RP Ewa Matecka, reprezentujący Przewodniczącą Sejmiku Woj. Wielkopolskiego Małgorzatę Waszak-Klepkę radny Andrzej Pichet, Starosta Powiatu Ostrowskiego Paweł Rajski wraz z radnymi powiatowymi, Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Agnieszka Sipka oraz skarbnik Gminy Bolesław Borkowski,  Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Tadeusz Orzechowski wraz z radnymi gminnymi, sołtysi, rolnicy, działaczki KGW, delegacje wieńcowe, duchowieństwo, służby mundurowe, społeczeństwo gminy i miasta oraz przyjezdni. 

Uroczystość rozpoczęto jednak zgodnie z tradycją – mszą świętą w intencji rolników, którą w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Ociążu odprawił proboszcz Eugeniusz Synowiec. Tuż przed nią nastąpiła prezentacja wieńców, które potem poświęcono wraz z przyniesionym przez starostów najważniejszym symbolem dożynek – chlebem upieczonym z tegorocznie zebranego ziarna. W kazaniu wygłoszonym  podczas mszy ksiądz przypomniał, komu zawdzięczamy dobre zbiory: -Nasza ziemia rodzi, przynosi owoce, jest naszą żywicielką. Ale w tle tych słów czujemy, że przyszliśmy tutaj, aby podziękować komuś, dzięki komu to wszystko jest możliwe i realne – do dobrego Boga, który jest Panem tej ziemi. Przychodzimy podziękować mu za ten trud, za owoce, za wszelkie dobro, które od niego doświadczamy.

Po nabożeństwie uformowano korowód, który pod przewodnictwem Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce przemaszerował do pobliskiego parku, gdzie kontynuowano obrzęd o charakterze już świeckim. Akcentem otwierającym część oficjalną była prezentacja sylwetek starostów dożynkowych. Te zaszczytne funkcje powierzono w tym roku Monice Mocek – uprawiającej  cebulę, ziemniaki, kukurydzę i zboże mieszkance Ociąża pochodzącej z rodziny gospodarującej tutaj od kilku pokoleń oraz Maciejowi Zychowi – również mieszkańcowi tej wsi, zajmującemu się wraz z rodziną produkcją ziemniaka, kalafiora oraz brokułu. Oboje starostowie w uroczysty sposób przekazali władzom samorządowym poświęcony chleb, a burmistrz zobowiązał się sprawiedliwie go dzielić. O tym podziale wspomniał też później w swoim przemówieniu: Dziś, Kochani Rolnicy, Wasze święto! Jako zaś mieszkańcy gminnej wspólnoty włączamy się w to świętowanie wszyscy, dzieląc się nie tylko radością z tegorocznych zbiorów, ale i ludzką, solidarną odpowiedzialnością za uczciwy podział owoców naszego wspólnego dobra. Jako burmistrz częstokroć powtarzam i powtórzę raz jeszcze, że staram się zarządzać naszym majątkiem – gminnym budżetem – gospodarnie i racjonalnie, z myślą o potrzebach i zadaniach najbardziej pilnych, zasadnych i pożytecznych. Życzenia do braci rolniczej skierowali również przybyli parlamentarzyści bądź ich reprezentanci a także przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, w swoich przemówieniach skupiając się przede wszystkim na podziękowaniu za trud zapewnienia całemu społeczeństwu bezpieczeństwa żywieniowego.

Nieodłączną częścią dożynek była prezentacja wieńców, które w tym roku przygotowali: - wsie sołeckie Ociąż oraz Fabianów, wieś Kościuszków, wsie wchodzące w skład parafii Droszew (Droszew, Kotowiecko, Trkusów, Głóski, Żakowice, Gałązki Małe, Gałązki Wielkie, Miedzianów, Kurów i Kościuszków), sołectwa Boczków, Skalmierzyce, Mączniki i Śliwniki, wieś Biskupice, wsie przynależące do parafii Gostyczyna, wieś Gniazdów, sołectwo Biskupice Ołoboczne a także ROD im. T. Kościuszki i ROD Kolejarz z Nowych Skalmierzyc. Od kilku już lat burmistrz organizuje również inną, cieszącą się dużą popularnością wśród KGW rywalizację – konkurs na najlepsze ciasto drożdżowe. Tym razem wśród wypieków zgłoszonych przez 20 kół równych sobie nie miało ciasto upieczone przez KGW Fabianów, które w nagrodę otrzymało bon o wartości 700 złotych z przeznaczeniem na zakup sprzętu AGD. II miejscem i bonem o wartości 500 zł nagrodzono KGW Trkusów, a III miejsce i bon 200-złotowy przypadło KGW Mączniki.

Na scenę zaproszono również przedstawicieli wsi, które przygotowały dożynki. Koszami pełnymi słodkości burmistrz podziękował sołtysom: Ociąża - Łukaszowi Kaczmarkowi, Fabianowa - Marii Dolińskiej oraz Kościuszkowa - Karolowi Bukowskiemu za zaangażowanie w organizację święta o tak dużym charakterze, jak gminne.

Na część artystyczną obrzędu złożyły się występy Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce oraz dzieci skupionych w studiach wokalnym oraz tanecznym w nowoskalmierzyckim Centrum Kultury. Tłumy fanów na swoje wieczorne koncerty ściągnęli „typ niepokorny”, czyli Jacek Stachursky, który zaprezentował największe przeboje 30-lecia oraz discopolowy zespół Soleo, który wprowadził zebranych w rytmy muzyki tanecznej, serwowanej później przez didżeja podczas zabawy trwającej do północy.

Wśród innych atrakcji, które zapewniono tego dnia uczestnikom dożynek były m.in. darmowy poczęstunek i bezpłatny plac zabaw, stoiska KGW ze swojskim jadłem, liczne stoiska handlowe oraz loteria fantowa z cennymi nagrodami.

Magdalena Kąpielska

Fot. Kamil Różański