Imieniny: Albina / Sebastian / Zdzisława

Małe miasto dużych możliwości

BIP

Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce w gronie 100 najlepszych samorządów w Polsce

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

14 lipca br. dziennik „Rzeczpospolita” opublikował dodatek specjalny pt. „Ranking samorządów 2015”, w którym w gronie 100 najlepszych samorządów już po raz szósty znalazła się także Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce. Jest to ogólnopolskie zestawienie gmin, które uzyskują najlepsze wyniki finansowe oraz rezultaty w zarządzaniu rozwojem gminy lub miasta. Samorządy oceniane są w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. Ten uznawany za prestiżowy i wiarygodny ranking organizowany jest przez redakcję „Rzeczpospolitej”, a kryteria ocen ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem byłego wicepremiera Jerzego Buzka.

Badanie, któremu zostały poddane miasta i gminy było dwuetapowe. Jak czytamy w metodologii badań, na podstawie danych Ministerstwa Finansów w pierwszym etapie spośród wszystkich samorządów w Polsce wybrane zostały te, które w najlepszy sposób inwestowały oraz zarządzały swoimi finansami w latach 2011-14. Do drugiego etapu natomiast zostało zakwalifikowanych 565 samorządów, których finanse najlepiej odpowiadały kryteriom wyznaczonym przez kapitułę.

Gmina i Miasto Nowe Skalmierzyce została wyróżniona jako nieliczna w południowej Wielkopolsce. W regionie doceniono również m.in. Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Pleszew czy Jarocin.