calendar 14 Maj 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

09 Wrzesień 2014

Gminne dziękczynienie za zebrane plony

7 września we wsi Ociąż odbyło się gminne dziękczynienie za zebrane plony. W tutejszym urokliwym parku krajobrazowym odbył się tradycyjny obrzęd związany z przekazaniem przez starostów dożynek bochna chleba władzom samorządowym, prezentacją wieńców czy występami artystycznymi. Główną atrakcją święta wszystkich rolników, sadowników i ogrodników był niezwykle widowiskowy program muzyczno-taneczny zaprezentowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Uroczystości rozpoczęto mszą świętą dziękczynną, którą sprawował proboszcz parafii ks. kanonik Rafał Sobieraj. Poświęcony przez niego chleb upieczony z tegorocznego ziarna został następnie przeniesiony w barwnym korowodzie złożonym z Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej, władz samorządowych, delegacji wieńcowych, gości oraz mieszkańców gminy na plac dożynkowy w parku.

Wybrani na starostów tego święta rolnicy: Anna Kruszyk – mieszkanka wsi Trkusów oraz Krzysztof Stępniak – mieszkaniec Strzegowy przekazali władzom samorządowym wspomniany już bochen, który został przez nich z szacunkiem ucałowany. Burmistrz obiecała również, że jego podział, będący symbolicznym dzieleniem gminnych finansów, będzie sprawiedliwy.  Cieszę się, że możemy nadal kultywować piękną rolniczą dożynkową tradycję mimo, iż wokół nowoczesność i postęp, który dotarł również na wieś, co z gruntu nie jest niczym złym. Warto jednak pilnować, aby poprzez ten pęd do nowoczesności nie pogubić po drodze tego, co wartościowe i dobre. A taką, w mojej ocenie, wiejską wartością i dobrem są właśnie dożynki jako dziękczynienie za dary, które wydała matka ziemia. Radujmy się więc przy biesiadnych stołach z tego, że tegoroczne żniwa przebiegły szybko i sprawnie, a matka ziemia wydała obfity plon. Gratuluję Wam, Drodzy Żniwiarze, zbiorów i dziękuję za tradycyjny, piękny bochen chleba wypieczony z tegorocznego zboża, który otrzymałam z rąk starostów dzisiejszych dożynek. Teraz przyjdzie czas dzielenia bochna chleba. Zapewniam Was, że ten podział będzie sprawiedliwy. Zapewniam Was, że wystarczy go dla każdego. – mówiła burmistrz w swym wystąpieniu skierowanym do całej braci rolniczej.

Życzenia, oprócz burmistrza, przekazali rolnikom również parlamentarzyści oraz samorządowcy. Natomiast brać rolnicza reprezentowana przez gospodarza dożynek, czyli sołtysa wsi Ociąż oraz sołtysów Fabianowa i Kościuszkowa przekazali na ręce burmistrz ogromy kosz  kwiatów będący podziękowaniem za jej dotychczasowe działania na rzecz rolnictwa w gminie.

Coroczną tradycją Gminnego Święta Plonów jest prezentacja wieńców, stanowiących nie tylko formę dziękczynienia za urodzaj, ale i będących dziełami sztuki ludowej. W tym roku 21 z 26 wsi sołeckich a także dwa miejskie ogrody działkowe zaprezentowały owoce często misternej i żmudnej pracy związanej z ich wyplataniem. Przeważający wśród nich  motyw religijny świadczy, że rolnicy wciąż dużą wagę przywiązują do tradycji swych ojców.

Oficjalną część uroczystości zakończył nagrodzony owacjami blisko dwugodzinny występ jednego z największych i najlepszych polskich zespołów folklorystycznych, marki samej w sobie, czyli Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Na blisko 120-osobowy zespól składali się chórzyści, tancerze oraz muzycy.

Licznie zgromadzeni mieszkańcy mieli okazję nacieszyć uszy i oczy najpiękniejszymi pieśniami i tańcami ludowymi. Były „Karolinka” i „Pije Kuba do Jakuba” a wśród tańców najbardziej widowiskowe „Karnawał w Wilamowicach” z babą - dziadem i finałowy „Krakowiak.” Przepiękny występ artystów został nagrodzony wielkim koszem kwiatów przekazanym przez władze samorządowe oraz starostów dożynek.

Do późnych godzin trwała zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki rozrywkowej. Przybyli mieszkańcy mogli również skorzystać z cieszącej się ogromną popularnością loterii fantowej oraz tradycyjnego wiejskiego poczęstunku. Atrakcją dla najmłodszych były natomiast liczne dmuchańce oraz rozrzucane przez paralotniarzy cukierki.