20 Maj 2011

Hotel w domu dziedzica

Gmina Nowe Skalmierzyce wzbogaciła się o kolejny obiekt hotelowy, do tego zlokalizowany w niezwykłym miejscu. Chodzi o klasycystyczny dwór w Chotowie pochodzący z połowy XIX wieku. To nie lada gratka dla miłośników noclegów w miejscach historycznych. Jest to pierwszy i dotychczas jedyny dwór w powiecie ostrowskim udostępniony jako hotel. Obiektów tego typu na mapie Polski jest stosunkowo niewiele, także tym bardziej cieszy takie zagospodarowanie dawnej szlacheckiej siedziby. Podobne przedsięwzięcia pozwalają uchronić zabytkowe obiekty od przeobrażania się w ruinę, a zarazem tchnąć "drugie życie" w te piękne budowle, które mogą służyć jeszcze przez kolejne dziesięciolecia.

Jeszcze przed kilkoma laty dwór z Chotowa znajdował się w bardzo złym stanie technicznym. Rozpadająca się elewacja, dziury w dachu, zalane piwnice, zdewastowane wnętrza oraz zarośnięty ogród, taki oto smutny widok jawił się wszystkim chcącym zobaczyć, co kryje się w rozległym parku. Ciekawość odwiedzających miała swoje uzasadnienie, jest to bowiem miejscowość o bardzo starej metryce. Po raz pierwszy na kartach historii Chotów pojawia się w 1403 roku. Na przestrzeni lat władały nim takie rody jak Wyganowscy, Węgierscy czy tak zasłużeni dla regionu Niemojowscy. W 1668 roku istniał tu już stary dwór należący do Zofii i Jadwigi Rossowskich, rozebrany później ze względu na swój stan konstrukcji. Na szczęście obecnie istniejąca rezydencja nie podzieliła losu swojego poprzednika.

Dwór został uratowany dzięki generalnemu remontowi prowadzonemu od 2004 roku. Do użytku oddano właśnie pierwsze pokoje, które czekają już na przyjęcie gości. Każdy z nich posiada  telewizor, telefon, stylizowane meble, obrazy na ścianach oraz własną łazienkę. Do dyspozycji odwiedzających hotel jest także uruchomiona kilka lat temu restauracja i rozległy park. We wnętrzu zrekonstruowano dawne dworskie pomieszczenia, w tym salon z piecem kaflowym i zabytkowym wyposażeniem oraz drewnianą klatkę schodową.