calendar 30 April 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

15 Październik 2014

Innowacyjne nauczanie w szkołach

Uczniowie klas pierwszych z trzech współpracujących ze sobą szkół z gminy Nowe Skalmierzyce: Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skalmierzycach, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Droszewie oraz Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Biskupicach Ołobocznych realizują napisany przez trzynastoosobowy zespół nauczycieli: Annę Dziadkiewicz, Izabelę Kaczmarek, Justynę Krawczyk, Jolantę Łęcką, Beatę Sochacką, Danutę Szymczak (SP Skalmierzyce), Agnieszkę Florczak, Elizę Jarmołowicz, Magdalenę Kubacką, Małgorzatę Urbańską (SP Droszew), Dorotę Gąsior, Krystynę Szczegórę, Anetę Kryszczak (SP Biskupice Ołoboczne) program nauczania z językiem angielskim „Myślę – działam – idę w świat”. Program powstał w ramach projektu konkursowego Nowy program- nowe szanse” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program obejmuje swym zakresem wszystkie treści nauczania uwzględnione w podstawie programowej dla I etapu kształcenia wraz z obudową dydaktyczną. W skład pakietu wchodzą scenariusze zajęć wraz z pomocami interaktywnymi i multimedialnymi: grami, filmami, nagraniami audio, zdjęciami i innymi materiałami. Napisany program zakłada konstruktywistyczne podejście do nauczania, które stawia ucznia w roli badacza, obserwatora, twórcy i projektanta. Umiejętność uczenia się kształtowana jest poprzez wykorzystanie inteligencji wielorakich, badanie profilu dominacji a także uwzględnia osiągnięcia współczesnej neurodydaktyki. Program wykorzystuje również technologię informacyjno-komunikacyjną w uczeniu się. Stworzone cztery centra edukacyjne: polonistyczno-komunikacyjne, matematyczno-przyrodnicze, językowe, artystyczno-ruchowe, kąciki tematyczne w pięknych przestronnych salach zachęcają uczniów do podejmowania działań, smakowania wiedzy oraz podróżowania po krainach rożnych edukacji. Spotkania z postaciami z bajki „Kubuś Puchatek”, policjantem, organizowane przestrzenie do aktywności, wycieczki, obserwacje pozwalają dzieciom doświadczać, przeżywać i odkrywać tajniki wiedzy oraz swoje umiejętności i zdolności.

Rozpoczęta podróż po krainach wiedzy już trwa i jest przepełniona nowymi wyzwaniami, innowacyjnymi działaniami wśród uczniów, jak i nauczycieli.