calendar 14 Maj 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza
08 Wrzesień 2014

Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza

Narodowe Czytanie „Trylogii” SienkiewiczaW tym roku odbyła się już trzecia edycja akcji „Narodowe Czytanie”, która w swoim założeniu ma popularyzować czytelnictwo oraz polską literaturę.  Tym razem wybór padł na najpopularniejsze dzieło Henryka Sienkiewicza, czyli „Trylogię” , w skład której wchodzą „Ogniem i mieczem”, „Potop” oraz „Pan Wołodyjowski.”

Inicjator, czyli Prezydent RP Bronisław Komorowski tak zachęcał do włączenia się w przedsięwzięcie:  Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach.

Apel prezydenta spotkał się z dużym odzewem. Jak podało Polskie Radio, przygody barwnych postaci sienkiewiczowskiej „Trylogii”: Skrzetuskiego, Kmicica,  małego rycerza czy Zagłoby czytano w ponad 1600 miejscowościach.Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza

To wyjątkowe dzieło zaprezentowano również w Nowych Skalmierzycach. Swe podwoje  na tę okoliczność otwarła tzw. Mała Filharmonia znajdująca się w Gimnazjum im. Polskich Noblistów. Była to pierwsza oficjalna uroczystość, która odbyła się w tej sali  mającej służyć lokalnym wydarzeniom kulturalnym.

Narodowe Czytanie „Trylogii” SienkiewiczaPubliczna lektura historycznych powieści polskiego noblisty zyskała odpowiednią oprawę, którą stanowiły meble z epoki oraz dekoracja. Listę czytających otworzyła Burmistrz Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce Bożena Budzik. W ślad za nią czytali także jej zastępca Michał Ciupka, sekretarz Gminy i Miasta Zdzisław Mielczarek, radni, panie bibliotekarki, przedstawiciele organizacji społecznych, nauczyciele oraz uczniowie dwóch gminnych gimnazjów. W sumie do czytania zgłosiło się 21 chętnych, którzy przez trzy godziny przypomnieli najbardziej znane fragmenty „Trylogii”, jak choćby Bitwę pod Żółtym Wodami,  śmierć Podbipięty, pojedynek Kmicica z Panem Wołodyjowskim, miłosne perypetie Kmicica i Oleńki, rozpoznanie w Azji syna Tuhaj-beja czy pogrzeb małego rycerza.  Jak to u Sienkiewicza wachlarz emocji był ogromny, humor przeplatał się z patosem, a romantyzm z rozpaczą,  patriotyzmem i scenami batalistycznymi.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w specjalnie na tę okazję przygotowanej kawiarence, gdzie toczono rozmowy zarówno na temat powieści, jak i ich ekranizacji. Za rok czwarta już edycja akcji obejmie czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.