Imieniny: Albina / Sebastian / Zdzisława

Małe miasto dużych możliwości

BIP

Sala widowiskowa do remontu

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Sala widowiskowa przy ul. Mostowej w Nowych Skalmierzycach, kojarzona przez mieszkańców przede wszystkim jako „Kino Kolejarz”, już niedługo zostanie wyremontowana. Jest to obiekt legenda, jeszcze przed Powstaniem Wielkopolskim pełniący funkcję kantyny kolejowej, następnie salki teatralnej, a później także kina. To tutaj wiele pokoleń mieszkańców oglądało światowe hity kinematografii oraz niezliczone występy artystyczne gwiazd polskiej sceny muzycznej. Po remoncie obiekt nadal będzie wykorzystywany przede wszystkim do różnych występów kulturalnych oraz inicjatyw społecznych.

Sala widowiskowa po remoncie - rzut z bokuBudynek pochodzi z ok. 1908 roku, jego generalny remont miał miejsce w latach 60. XX wieku. Nic więc dziwnego, że zakres prac jest bardzo szeroki. Od robót typowo budowlanych, poprzez wykonanie nowej instalacji elektrycznej, sanitarnej, grzewczej, wykończenie wnętrza oraz elewacji budynku. W części parterowej, oprócz całkowicie zmodernizowanej sali z widownią dla 155 osób oraz holu z szatnią, przewidziano dobudowę zaplecza sanitarnego oraz garderób dla artystów. Na piętrze znajdą się pomieszczenia techniczne oraz loggia otwarta w kierunku sceny. Dostęp do obiektu dla osób niepełnosprawnych zapewniono poprzez wykonanie odpowiednich pochylni i wyznaczenia na widowni miejsc dla wózków inwalidzkich.

Rozpoczęcie prac planowane jest na wrzesień. Mają one potrwać do końca maja przyszłego roku. Uzupełnieniem inwestycji będzie wykonanie niewielkiego parkingu, chodników oraz ukształtowanej zieleni.