calendar 27 Maj 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

01 Lipiec 2015

Hejnał miasta Nowe Skalmierzyce

Hejnał to sygnał muzyczny grany na trąbce. Powinien rozbrzmiewać codziennie o godz. 12.00 z najwyższego budynku (kościoła, ratuszu, urzędu) w mieście. Hejnałem może rozpoczynać się uroczysta sesja Rady Gminy i Miasta związana z corocznymi obchodami Dni Miasta oraz inne ważne uroczystości. Został on uchwalony uchwałą rady nr XII.80.2015 z dnia 17 sierpnia 2015 roku z okazji 25-lecia samorządności.

Hejnał skomponowany jest na trąbkę. Inspiracją do jego powstania było wiele melodii z naszego regionu. Motywy „ósemki i szesnastek” bazują na tańcu folklorystycznym „Klaskany – Puszczany”. Niewątpliwie dużą inspiracją był sygnał grany podczas odsłonięcia obrazu, który można usłyszeć w Sanktuarium Matki Bożej w Skalmierzycach.

Melodia hejnału wznosi się coraz to wyżej, następnie rytmem triolowym opada. Natomiast wykorzystując motywy z marsza powitalnego, odnalezionego przez etnografa Józefa Balickiego, hejnał kończy się długo wstrzymaną nutą stwarzającą nastrój dostojności.

Hejnał został skomponowany przez Wojciecha Musiała, mieszkańca Nowych Skalmierzyc, muzyka (trębacza) Filharmonii Kaliskiej, pedagoga szkół muzycznych. Od ponad 20 lat uczestnika Ogólnopolskich Przeglądów i Festiwali Hejnałów Miejskich m.in. w Lublinie, Gdańsku, Płocku.