calendar 27 Maj 2024

RSS

Biuletyn Informacji Publicznej

Flaga Unii Ewuropejskiej

Unia Europejska

Dofinansowania
z budżetu państwa

Grafika dekoracyjna przedstawiająca wygląd budynku będącego urzędem

Metody poszukiwania pracy

Media

    To największe źródło wiedzy o rynku pracy. Korzysta z niego - jak wynika z rozmaitych ankiet - ponad 90 proc. szukających posady. Ogłoszenia rekrutacyjne zamieszczają dzienniki ogólnopolskie i lokalne, wydawnictwa specjalistyczne i branżowe. Audycje o rynku pracy mają niektóre stacje radiowe i telewizyjne. Zdarza się, że firmy informują o dużych naborach nawet na ulicznych tablicach reklamowych. W gazetach istnieją też informacje, które pośrednio informują o szansach na zdobycie pracy. Gdy na przykład czyta się o finalizowaniu budowy dużego zakładu, nie widnieje tam zapotrzebowanie na nowych pracowników, ale wynika ono z kontekstu artykułu.

Internet 

    Internet staje się co raz popularniejszym narzędziem poszukiwania pracy. Powstało wiele stron, które zamieszczają oferty pracy i prowadzą rekrutację online. Dokumenty do takich firm nalezy zazwyczaj przesyłać droga mailową. Serwisy internetowe mają ten plus, że zawzwyczaj są tam zawarte najświeższe oferty pracy i możemy się o nich dowiedzieć natychmiast po ich opublikowaniu. Drugi rodzaj serwisów, to portale, w których mozna zamieszczać swoje cv. Dostęp do danych mają pracodawcy, którzy szukają pracownika w internetowej bazie osób poszukującycyh pracy. 

Krewni i znajomi

    Sąsiad czy wujek zna firmę i ludzi, którzy prowadzą nabór. Może pomóc przygotować się do rozmowy, zarekomendować siostrzeńca czy przyjaciela. To nie jest żadne zdrożne kumoterstwo, bo jednak osoba mająca referencje pracownika firmy daje większe nadzieje, że się sprawdzi.. 

Urząd Pracy

    Urząd pracy jest w każdym mieście powiatowym. Nie licz jednak na to, że będziesz przebierał w ofertach zatrudnienia. Na rynku pracy jest w tej chwili trudna sytuacja. W urzędzie pracy dowiesz się jednak dokładnie, jakie masz prawa jako absolwent, kiedy i co Ci przysługuje, jeśli (czego Ci nie życzymy) trafisz na zasiłek. Niektóre urzędy organizują też przydatne kursy i szkolenia. Zapytaj o to. W urzędach pracy zajmuja się także oferty pracy za granicą. 

Targi i giełdy pracy

    Większość targów pracy organizuje się co prawda dla studentów i młodych absolwentów, tak jak akcje rekrutacyjne i programy praktyk w niektórych dużych firmach. Ale na targi może przecież przyjść każdy. A warto choćby po to, by poznać i oferty, i wymagania różnych pracodawców. 

Biura i kluby pracy

Miewają oferty pracy, a często radzą też, jak zredagować życiorys, przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, czasem pomagają zdobyć nowe kwalifikacje. Koniecznie zatem sprawdź, gdzie w Twojej okolicy działa taka instytucja i jaką konkretną pomocą może Ci służyć. Przy uczelniach działają Biura Karier, a przy wojewódzkich urzędach pracy - Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej. 

Firmy doradztwa pesonalnego

    Na ogół pośredniczą między pracodawcą a pracobiorcą, zamieszczając ogłoszenia i prowadząc wstępną albo kompletną selekcję i rekrutację. Warto próbować w nich szczęścia, bo niektóre gromadzą zgłoszenia od osób szukających posady w swoich bazach danych. Poza tym za pośrednictwem tych firm łatwiej znaleźć pracę sezonową, która z czasem może zamienić się w stałą. Nawet praktyka czasowa w jakiejś firmie zwiększa Twoje szanse w przyszłych staraniach o stałą pracę. 

Spacer po firmach

    To nie tyle źródło informacji, co metoda. Znam dziewczynę, która znalazła posadę w agencji reklamowej po prostu chodząc od jednej do drugiej i pytając, czy nie znalazłoby się coś dla niej. To sposób dla wyjątkowo wytrwałych i odpornych, ale czasem warto i z niego skorzystać. Dobra rada Korzystaj z wszelkich możliwości. Wtedy Twoje szanse rosną. 

O czytaniu ogłoszeń

    Przeglądasz ogłoszenia. Czytasz : "wiek do 25 lat", "biegły angielski", "co najmniej trzyletnie doświadczenie na podobnym stanowisku". A Ty po angielsku dukasz, a doświadczenie masz niewielkie albo i wcale. Zrezygnowany odkładasz gazetę.

Błąd!

    Rzecz w tym, że firmy na ogół podają w ogłoszeniach cechy kandydata idealnego. A o takiego na rynku trudno. Zdarza się, że ci, którzy spełniają nawet wszystkie wymienione w anonsie kryteria, z jakichś powodów, np. cech osobowości, wygórowanych wymagań czy innej niż firmowa wizji pracy, są odrzucani. A wtedy sięga się po kandydatów, którzy co prawda nie do końca spełniają zapisane w ogłoszeniu oczekiwania, ale rekompensują to innymi, cennymi dla pracodawcy umiejętnościami lub doświadczeniami.

    Ogłoszenia o pracy znajdują się między innymi w internecie. Niektóre z nich widnieją tam już długo, bo z różnych względów jakiś rodzaj pracy wielu osobom nie odpowiada. Jednak będzie lepiej, jeżeli najpierw zadzwoń do firmy, która zamieściła ogłoszenie i zapytaj o szczegóły, zanim zrezygnujesz. Podczas rozmowy może okazać się, że to jest właśnie to!

Dobra rada

Warto próbować - nawet gdy pozornie wygląda to na stratę czasu. Jeśli niczego nie wskórasz za pierwszym razem, to i tak zdobędziesz cenną wiedzę o przebiegu rekrutacji, nauczysz się lepiej "sprzedawać". I na pewno się uda.